Czy woda dla pracowników to obowiązek pracodawcy? Woda dla pracowników, od jakiej temperatury należy zapewnić wodę pracownikom zatrudnionym zarówno na stałe oraz tymczasowo? Jaka temperatura musi panować w miejscu pracy, aby pracodawca miał obowiązek zapewniać wodę pracownikom?
Czy jako pracodawca musisz zapewnić wodę wszystkim, czy jest to zależne od rodzaju wykonywanej pracy? Czy może są jakieś specjalne wymogi, że np. musisz zadbać o dostawę wody dla pracowników fizycznych, pracujących ciężko na świeżym powietrzu? Dowiesz się z naszego artykułu!
Woda dla pracowników, jako podstawa prawna
Tak naprawdę każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia wody lub innych napojów swoim pracownikom. Zwłaszcza jeżeli pracują w warunkach szczególnie uciążliwych, np. w mikroklimacie gorącym, o czym informują przepisy BHP. Napoje powinny być odpowiednio zimne albo ciepłe w zależności od warunków wykonywania pracy (np. woda mineralna, soki i napoje owocowe, kawa i herbata).
Zimne napoje oczywiście powinny być ogólnodostępne dla pracowników wykonującym zadania w przestrzeni przy temperaturze otoczenia, która jest po prostu dość wysoka. Pracownicy muszą otrzymywać napoje nieodpłatnie w ilości, która zaspokoi ich potrzeby. Ponadto, napoje muszą być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej.
Niewywiązanie się pracodawcy z istniejącego obowiązku oznacza wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Pracownicy mają prawo, a nawet powinni zgłosić fakt do Inspekcji Pracy, która może nałożyć na pracodawcę wysoką karę grzywny.
Sprawdź także: Woda dla pracowników w okresie zimowym
Kupujesz wodę dla Twoich pracowników?
Zamów bezpłatną próbkę Staropolskiej!
Woda dla pracowników od jakiej temperatury?
Podczas upałów pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom wodę do picia, niezależnie od faktu, czy zatrudniona osoba jest na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Ponadto, pracownik ma prawo odmówić wykonywania pracy, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy lub na zewnątrz powoduje złe samopoczucie. Co więcej, pracownik nie może być ukarany z tego powodu, np. obniżeniem miesięcznego wynagrodzenia.
Dlatego woda w firmie powinna być zapewniona nieodpłatnie pracownikom wykonującym swoje zadania zarówno na świeżym powietrzu, gdzie temperatura wynosi powyżej 25°C, jak i wewnątrz np. przy pracy biurowej kiedy termometr wskazuje więcej niż 28°C. Właśnie taki obowiązek narzucają na pracodawców przepisy BHP, a nieprzestrzeganie zaleceń może skutkować grzywną sięgającą nawet do 30 000 zł.
Sprawdź także: Woda dla pracownika w upały
Woda dla pracowników w przypadku ciężkiej pracy fizycznej
Woda dla pracowników jest tematem, który zdecydowanie nawiązuje zarówno do kwestii moralnych pracodawców, jak i prawnych. Zacznijmy od tego, że w trakcie upałów pracodawca musi zadbać o odpowiednie nawodnienie pracowników. Ponadto, powinien oferować wodę niezależnie od warunków wykonywania pracy.
Zdrowie oraz życie pracowników powinno być istotym aspektem dla każdego przedsiębiorstwa. Poza tym, temat obejmujący dostarczanie wody w odpowiedniej ilości, aby zaspokoić potrzeby pracowników jest również stanowczo poruszany w przepisach BHP.
Sprawdź także: Woda dla pracowników przepisy
Kupujesz wodę dla Twoich pracowników?
Zamów bezpłatną próbkę Staropolskiej!
Woda dla pracowników vs Kodeks pracy
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów zawiera szereg niezwykle ważnych informacji. Informacje te określają m.in. rodzaje wspomnianych napojów, jak i warunki jakie napoje powinny spełniać. Ponadto, zajdziemy również określenie przypadków oraz warunków ich wydawania. Zaliczamy do nich poniższe:
-
pracę w warunkach gorącego mikroklimatu, który charakteryzuje się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C;
-
przy pracy w warunkach mikroklimatu zimnego, który cechuje się się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1.000;
-
podczas pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C albo powyżej 25°C;
-
przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, które powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu przekraczający 1.500 kcal (6.280 kJ) u mężczyzn oraz 1.000 kcal (4.187 kJ) u kobiet;
-
na stanowiskach pracy np. w biurowej, gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.
Dowiedz się więcej: woda dla pracowników - jaki paragraf
Woda w firmie - obowiązki pracodawcy
Przepisy prawa nie określają w sposób jednoznaczny ile dokładnie wody przysługuje na każdego pracownika w trakcie ciepłych dni. Powinny to być jednak takie ilości, aby zaspokoją potrzeby pracowników podczas calej zmiany. Co więcej, woda musi być czysta i ogólnie dostępna.
W ramach ciekawostki - przeważnie zaleca się wypijanie conajmniej 8 szklanek czystej wody dziennie.
Polecamy: zakup wody dla pracowników
Godziny pracy w trakcie największych upałów
Jako pracodawca nie musisz skracać godzin pracy w trakcie najcieplejszych dni albo wyznaczać dodatkowych przerwy w pracy. Oczywiście możesz tak zrobić pamiętając, że nie należy z tego powodu obniżać wynagrodzenia pracownikom.
Nie ma przy tym znaczenia na jakich stanowiskach pracy zatrudniasz osoby, forma zatrudnienia także nie jest wyznacznikiem. Oznacza to, że ludzie zatrudnieni na umowę o pracę na pełen etat, czy też pół etatu oraz na umowę zlecenie mają dokładnie takie same prawa.
Sprawdź także: Woda dla pracowników w okresie letnim
Woda dostępna dla pracowników
Kolejnym warunkiem nieodpłatnego udostępniania wody pracownikom jest wybranie miejsca, z którego woda będzie dostępna. Zgodnie z prawem miejsce udostępniania powinno być oddalone od miejsca wykonywania pracy w odległości do 75 metrów.
Woda dla pracowników jest obowiązkiem pracodawcy
Zacznijmy od tego, że woda przeznaczona pracownikom powinna być łatwo dostępna oraz nieograniczona. Kolejnym ważnym aspektem jest czystość wody oraz brak obecności wszelakich zanieczyszczeń. Aby spełnić powyższe kryteria najczęściej zamawiana przez firmy jest woda mineralna w butelkach na palecie.
Sprawdź także: Od kiedy przysługuje woda dla pracowników
Woda do firmy - kiedy oraz dla kogo
Reasumując, w okresie letnim woda powinna być zapewniona wszystkim pracownikom, bez względu na wykonywane czynności.
Przepisy odnoszą się do wszystkich zatrudnionych bez względu na to gdzie pracują. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o warunkach szczególnie uciążliwych, np. przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze wskazującej powyżej 25°C. Czy odnośnie pracowników, którzy zatrudnieni są przy pracach w warunkach mikroklimatu gorącego charakteryzującego się wysoką wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT), czy też osobom pracującym na stanowiskach związanych z dużym wysiłkiem energetycznym lub po prostu w biurze.
Staropolska posiada certyfikat HACCP wydany przez TÜV Rheinland
Jako polski producent naturalnej wody mineralnej mamy za sobą niezwykle fascynującą, jak i bardzo pouczającą drogę, w trakcie której przystosowaliśmy nasze procesów produkcyjne do współczesnych wymogów obowiązujących na rynku. Staropolska cechuje się jakością, a nasze procesy produkcyjne zgodnością produkcji wody mineralnej według obowiązujących norm.